Listwy przypodłogowe – liczy się jakość

Wśród niepozornych elementów wyposażenia mieszkania, na które zwykle nie zwraca się uwagi, są listwy przypodłogowe. Zupełnie niesłusznie – pełnią ważną rolę, więc warto kupić najlepsze z możliwych.

Czym charakteryzują się dobre listwy?

Przede wszystkim, ważna jest jakość. Listwy przypodłogowe nie tylko tworzą wystrój, ich rolą jest przede wszystkim zabezpieczenie podłogi przez wypaczeniem pod wpływem zmian wilgotności – niezależnie od tego, czy podłogę tworzą deski heblowane czy panele. Najlepsze są listwy, które pokrywają się z materiałem tworzącym podłogę. Dlatego też warto uwzględnić w budżecie zakup drewnianych, pięknie wyprofilowanych listw. Prawidłowo dobrane, będą zdobiły i zarazem dobrze spełniały swoje pragmatyczne role.

Często kupując elementy drewniane do mieszkania skupiamy się na typowo konstrukcyjnych elementach – jak kantówki, deski, listewki. Warto uwzględnić wcześniej ważną rolę, jaką pełnią w mieszkaniu listwy przypodłogowe i kupić idealnie pasujące do pomieszczenia oraz rodzaju podłóg.

Jakie funkcje spełniają listwy przypodłogowe?

Wśród elementów, które codziennie nie rzucają się w oczy, a jednak zdecydowanie współtworzą wygląd pomieszczeń, są listwy przypodłogowe. Wiele osób traktuje je jako element poboczny, uznając je za typowo techniczne elementy, jak kantówki czy ościeżnice, jednak ich funkcja jest także estetyczna.

Do czego służą listwy przypodłogowe?

Szczelina dylatacyjna zabezpiecza podłogę przed wybrzuszaniem się, które z kolei powodują zmiany wilgotności. Listwy maskują tę niezbyt dobrze wyglądającą szczelinę. Jeśli na podłodze są ułożone drewniane deski heblowane, ryzyko wybrzuszenia także występuje, stąd konieczność dobrego dobrania listwy. Kolejną funkcją tego elementu jest ochrona ścian przed zabrudzeniem podczas odkurzania, ścierania mopem i mycia podłogi. Listwy służą także do przeprowadzania pod nimi w niewidoczny sposób kabli, a także, co wcale nie jest mniej istotne – do estetycznego domknięcia wystroju. Można wiele zmienić w charakterze pomieszczenia, wybierając odpowiedni kolor i materiał, z którego wykonane są listwy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie sklepu internetowego z kantówki drewno sklep sprzedaż drewna przez internet.